Η ΑΕΚ έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της από το 87' και έπειτα, δίνοντας την ευκαιρία στην Στουρμ να ανατρέψει το 1-0 σε 1-2. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν τα εύκολα δύσκολα και έχασαν από μια ομάδα που μέχρι το 80' δεν είχε απειλήσει ούτε μία φορά την εστία του Αραμπατζή. Καθοριστική η κόκκινη κάρτα του Δέλλα στο 52'. Αποδοκιμάστηκαν έντονα οι κιτρινόμαυροι στο τέλος και ο Χιμένεθ όταν αντικατέστησε τον Λεονάρντο.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Αραμπατζής, Κοντοές, Δέλλας, Κάλα, Λαγός, Βάργκας, Γκερέιρο (56' Μπουγαΐδης), Χοσέ Κάρλος, Γκουντγιόνσεν, Λεονάρντο (66' Κλωναρίδης), Μπέλεκ (77' Λυμπερόπουλος).

Στουρμ Γκράτς: Τσάβλινα, Ποπχάντζε, Στάντφεστ, Μπουργκστάλερ, Ντούντιτς, Βέμπερ, Στάνγκλ (56' Ζάουμελ), Κάιντς, Βόλφ (40' Μπούκβα), Μποντούλ, Σάμπιτς.

Το live του αγώνα:

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

3' Σουτ του Γκούντγιονσεν από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Τσάβλινα.

6' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπέλεκ μετά από λάθος της αυστριακής άμυνας μόνο απέναντι στον Τσάβλινα πλασάρει μόλις άουτ.

8' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Γκούντγιονσεν να πλασάρει από κοντά και τον Τσάβλινα να αποκρούει ενστικτωδώς.

17' Κοντινό σουτ του Γκερέιρο, μπλοκάρει ο Τσάβλινα.

31' Σουτ του Χοσέ Κάρλος από το ύψος της περιοχής η μπάλα κοντράρει σε πόδια αμυνόμενων και απομακρύνεται.

40' Αλλαγή για την Στουρμ. Στη θέση του Βολφ ο Μπούκβα.

Ημίχρονο

Σχόλιο: Ανώτερη η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, είχε δύο κλασικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Ανύπαρκτη από την άλλη πλευρά η Στουρμ Γκρατς καθώς δεν έχει απειλήσει στο ελάχιστο την ελληνική άμυνα.

Σημείωση: Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Άντερλεχτ επικράτησε εκτός έδρας της Λοκομοτίβ με 2-0.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

46' Σουτ του Λεονάρντο από τη γωνία της περιοχής, απομακρύνει ο Τσάβλινα.

48' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.

49' Κίτρινη κάρτα στον Δέλλα.

50' ΓΚΟΛ: Ο Λεονάρντο τροφοδοτεί τον Χοσέ Κάρλος ο οποίος με λόμπα περνάει την μπάλα πάνω από τον Τσάβλινα με τον επερχόμενο Στάντφεστ να την στέλνει με το κεφάλι στα δίχτυα της ομάδας του. Το γκολ πιστώνεται στον Ισπανό άσο της Ένωσης.

52' Ο Δέλλας κάνει εσκεμμένα χέρι και με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβάλλεται.

55' Κίτρινη κάρτα στον Μπούκβα.

56' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Γκερέιρο ο Μπουγαΐδης.

56' Αλλαγή για την Στουρμ. Στη θέση του Στανγκλ ο Ζάουμελ.

66' Αλλαγή για την ΑΕΚ στη θέση του Λεονάρντο ο Κλωναρίδης, Αποδοκιμάστηκε έντονα η επιλογή του Χιμένεθ να αντικαταστήσει τον Λεονάρντο.

73' Αλλαγή για την Στουρμ. Στη θέση του Κάιντς ο Χάας.

74' Κίτρινη κάρτα στον Χάας.

77' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Μπέλεκ ο Λυμπερόπουλος.

80' Πρώτη ευκαιρία για την Στουρμ με τον Μπόντουλ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Κλωναρίδη, το σουτ που επιχειρεί όμως περνάει άουτ.

83' Κόρνερ του Ζάουμελ κεφαλιά από τον Σάμπιτς, η μπάλα στην αγκαλιά του Αραμπατζή.

87' ΓΚΟΛ: Η Στουρμ ισοφαρίζει με τον Μπουργκστάλερ να πλασάρει εύστοχα από κοντά.

89' Κίτρινη κάρτα στον Κάλα.

5 τα λεπτά των καθυστερήσεων.

92' ΓΚΟΛ: Ο Χάας με σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Αραμπατζή.