Από την Πόλη έρχεται…
Με κεκτημένη ταχύτητα από την Κωνσταντινούπολη, ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο στο ελληνικό πρωτάθλημα, επικρατώντας στο ΣΕΦ του Πανελληνίου με σκορ 79-61,
για τη 19η αγωνιστική της Α1. Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το ημίχρονο στο +20, όμως η «κοιλιά» που έκαναν στο τρίτο δεκάλεπτο, έδωσε την ευκαιρία στους «ολυμπιονίκες» να μειώσουν ακόμα και σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν και οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν.

Το ματς

Δυνατό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στον αγώνα, όπου έκανε ένα γρήγορο 4-0, με καλάθια από τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη. Ο Πανελλήνιος με τον Φράνσις μείωσε (4-2), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» με ένα σερί 5-0 έκαναν το 9-2. Τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Πελεκάνος με τρίποντο φέρνει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (17-7). Ο ίδιος παίκτης πάλι από τα 6.75 έφερε τους Πειραιώτες στο +16 (28-12), για να κλείσει η περίοδος στο 28-14, χάρη σε ένα καλάθι του Φράνσις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν, κάπως, νωθρά. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Πανελλήνιος και με ένα σερί 7-0 στα τρία πρώτα λεπτά (συνολικό 9-0 από την προηγούμενη περίοδο), έφερε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (28-21), γεγονός που ανάγκασε τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Νεστέροβιτς, ενώ ακριβώς στα μισά ο Μαυροκεφαλίδης έφερε και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους (33-23). Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου το σκορ ήταν στο 37-26 οι Πειραιώτες ανέβασαν το ρυθμό τους. Με πρωταγωνιστές τους Μαυροκεφαλίδη και Σπανούλη, έκαναν ένα επιμέρους 11-2, κλείνοντας έτσι το ημίχρονο στο +20 (48-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρόλοι άλλαξαν και τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν οι Νίλσεν και Γκόρντον, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα ο Πανελλήνιος να «ροκανίζει» συνεχώς τη διαφορά. Ο Κράμπενχοφτ με δίποντο κάνει το 58-40, ενώ χάρη στον εξαιρετικό Φράνσις (που είχε 19 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο), οι «ολυμπιονίκες» πήγαν τη διαφορά στους 10 πόντους (60-50), ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο «Ντούντα» -όπως είναι φυσικό- πήρε τάιμ άουτ, ωστόσο το μόνο που άλλαξε ήταν ένα δίποντο του Παπαλουκά, που διαμόρφωσε το 62-50 της τρίτης περιόδου και τους φιλοξενούμενους να έχουν επιμέρους σκορ 14-22.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Σμιθ με τρίποντο φέρνει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, ύστερα από πολύ ώρα (62-53). Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» με ένα επιμέρους σκορ 16-2, με τους Χαλπερίν, Σπανούλη και Παπαλουκά πήγαν τη διαφορά στο +21 (78-57) και ενώ απέμενε ένα λεπτό ακόμα πριν το τέλος. Μία βολή από τον Μαυροκεφαλίδη και ένα καλάθι από τον Καραθανάση, έκαναν το 79-59, με το τελικό 79-61 να διαμορφώνεται από τον καλύτερο παίκτη των φιλοξενούμενων και ενδεχομένως του αγώνα, Φράνσις.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 48-28, 62-50, 79-61

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7, Νεστέροβιτς 7, Γκόρντον 9, Σπανούλης 11(2), Πελεκάνος 8(2), Μαυροκεφαλίδης 8, Χαλπερίν 8, Γλυνιαδάκης 13, Νίλσεν 6, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ, Κατασίβελης.

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 11(1), Παπαμακάριος, Μπέιλι 6, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 2, Σμιθ 6(1), Καραθανάσης 4, Σκλάβος 6, Σκεπάνοβιτς 5(1), Φράνσις 21.