Εστω και την τελευταία στιγμή, ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του απέναντι στην Σαχτιόρ Καραγκαντί.
Με γκολ στις καθυστερήσεις ο Δικέφαλος ξεκίνησε όπως ήθελε τις εμφανίσεις του στους ομίλους του Europa League, παίρνοντας τη νίκη με 2-1 απέναντι στους Καζάκους μέσα στην άδεια, λόγω τιμωρίας, Τούμπα.

Το σκορ άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάνιας, όταν ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε από τον Κατσουράνη (50'). Ο Αθανασιάδης έφερε την ισορροπία στην αναμέτρηση, με κεφαλιά στο 75'. Αυξάνοντας την πίεση στην εκπνοή του αγώνα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στο γκολ της λύτρωσης. Αυτό ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη στην κεφαλιά του Βούκιτς που είχε μπει στο 86' στον αγώνα.

Η Σαχτιόρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, έπειτα από την αποβολή του Ποριβάεφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 87'.