Στον τελικό ο Πανιώνιος
Ο Πανιώνιος επανέλαβε την επιτυχία που είχε καταφέρει πριν δύο χρόνια...
να περάσει στον τελικό του LEN TROPHY των ανδρών.

Νίκησε την Χόνβεντ με 11-6 στην παράταση. Οι «κυανέρυθροι» χρειάστηκε να πάνε στην παράταση, καθώς η λήξη του κανονικού αγώνα τους βρήκε νικητές με 9-6, με τη διαφορά όμως να μένει στα τρία γκολ, όση ήταν και στο πρώτο παιχνίδι της Βουδαπέστης (είχε ηττηθεί η ελληνική ομάδα με 12-9) και να οδηγείται το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η ελληνική ομάδα κατάφερε να διασπάσει την ουγγρική άμυνα, που είχε πάει αρκετά καλά στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού και να πάρει μια μεγάλη νίκη με 11-6 και μια πρόκριση για δεύτερη φορά στην ιστορία του, στην τρίτη παρουσία του στα ημιτελικά.

Κορυφαίος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ο Μίραλης, ο οποίος σημείωσε και το τελευταίο γκολ στην παράταση και διαμόρφωσε το τελικό 11-6. Με τον Παπαδόγκωνα να σημειώνει το γκολ του Πανιωνίου, στο πρώτο τρίλεπτο της παράτασης και να βάζει τις βάσεις για τη μεγάλη πρόκριση.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 0-2, 2-1, 1-2 (Παράταση: Α’ 1-0, Β’ 1-0)

Τα γκολ του Πανιωνίου: Μίραλης 3, Μουρίκης 2, Κοκκινάκης 1, Μάζης 1, Τόμσον 1, Μπερστιάνος 1, Καπότσης 1. Τα γκολ της Χόνβεντ: Σάλαμον 3, Σίβος 2, Χάραϊ 1. Διαιτητές : Άξελ Μπέντερ (Γερμανία)- Αλεξάντερ Γκάλκιν (Ρωσία).